Do jakiego stylu wnętrz pasują wyroby z poroża?
Do jakiego stylu wnętrz pasują wyroby z poroża?

Jakie są rodzaje wystroju wnętrz?

Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki stylów dekoracji wnętrz, jednak najpopularniejszym podziałem jest rozróżnienie na styl nowoczesny i klasyczny. Gdyby się zagłębić w temat, to jasne staje się, że to bardzo uproszczony podział, a projektanci wyróżniają mnóstwo stylów wnętrzarskich, stosując przy tym rozmaite metody podziału. 

Często nazwa bierze się od obszaru geograficznego, na którym styl aranżacji powstał lub gdzie jest popularny, często słyszymy choćby o stylu skandynawskim, który jest prosty i minimalistyczny, czy prowansalskim - jasnym z elementami drewnianymi i koniecznie lawendą. Istnieją nawet style, które nazwą odnoszą się do konkretnych miast, jak choćby nowojorski. Nazwy innych podziałów tworzone są często w odniesieniu do zdobień dominujących w danym wystroju. Do tej kategorii możemy z pewnością zaliczyć styl glamour, który obfituje w bardzo bogato zdobione przedmioty i mnóstwo kryształów. Przeciwieństwem do niego jest styl boho, w którym dominujące znaczenie odgrywa funkcjonalność przedmiotów. Oczywiście podaję tu jedynie kilka przykładów, bo nie sposób wymienić wszystkie style aranżacji wnętrz. Prawda jest taka, że bardzo rzadko mamy do czynienia z modelowym wystrojem wnętrza, oczywiście możemy je zobaczyć w katalogach z dekoracjami, ale w rzeczywistości urządzamy pomieszczenia inspirując się konkretnymi motywami, przez co nawiązujemy do wielu rodzajów wystroju.

Czy wyroby z poroża wpisują się w konkretny styl?

Czy i gdzie w tej mnogości rodzajów aranżacji wnętrz możemy umieścić wyroby z poroża? Krótko mówiąc powszechny pogląd jest taki, że wyroby z poroża pasują przede wszystkim do rustykalnego wystroju wnętrz, czyli prostego, sielankowego z dużą ilością drewnianych elementów. Ma on początek w XIX wiecznej Szwecji, a obecnie w Polsce możemy się spotkać z takim rodzajem dekoracji w drewnianych domkach mazurskich lub góralskich. 

Żyrandol z poroża i kinkiety w stylu rustykalnym

Bez wątpienia to prawda, że wyroby z poroża świetnie komponują się z drewnianymi ścianami, a  żyrandole lub meble z poroża świetnie wyglądają w takim otoczeniu. Z drugiej strony, należy pamiętać, że poroże to jedynie surowiec, z którego tworzymy rozmaite wyroby z poroża, tak więc różne przedmioty z poroża mogą pasować do różnych rodzajów wystroju wnętrz. O ile meble z poroża, czy grawerunki pasują bardziej do typowo myśliwskich salonów, to mniejsze dodatki, takie jak świecznik z poroża, czy stojak na wino równie dobrze wyglądają w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Często wykonujemy żyrandole z poroża, które potem oświetlają bardziej nowoczesne wnętrza, które w połączeniu z ręcznie robionym żyrandolem wyglądają ciekawiej. Różnica między żyrandolami w rustykalnych i nowoczesnych wnętrzach jest taka, że w tych pierwszych lepiej wyglądają duże, rozłożyste żyrandole z poroża, w których zrzuty są świetnie wyeksponowane. Z kolei we wnętrzach nowocześniejszych ważniejsze jest, żeby żyrandol był bardzo geometryczny, często wyposażony w abażury.

Nowoczesna lampa stojąca z poroża

 

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy wyrób z poroża pasuje do każdego rodzaju pomieszczenia, bo trudno wyobrazić sobie chociażby bogato zdobiony fotel z poroża w pokoju, w którym dominuje minimalizm. Z drugiej strony nawet w nowoczesnych aranżacjach, w których dominują symetryczne przedmioty w stonowanych kolorach, mniejsze wyroby z poroża mogą stanowić element, który pasuje do całości wnętrza na zasadzie kontrastu. Podsumowując można powiedzieć, że poroże samo w sobie jest jedynie materiałem, który później obrabiamy, więc jesteśmy w stanie stworzyć przedmiot pasujący do wielu pomieszczeń dekorowanych w rozmaitych stylach. Najważniejsze jest, żeby taki wyrób wpisywał się w upodobania osób, które w tym pomieszczeniu spędzają swój czas.

Newsletter
Dowiedz się w jaki sposób wyroby z poroża mogą uczynić wnętrze twojego domu jeszcze piękniejszym!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl