Newsletter
Dowiedz się w jaki sposób wyroby z poroża mogą uczynić wnętrze twojego domu jeszcze piękniejszym!
Skup poroża

Do tworzenia wyrobów z poroża potrzebujemy surowca, dlatego prowadzimy skup poroża. Cały czas poszukujemy nowych dostawców poroża, zarówno do stałej współpracy, jak też do okazjonalnych transakcji. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w handlu porożem, skontaktuj się z nami, a jeśli masz jakieś zrzuty, które chciałbyś sprzedać, a nie wiesz jak się za to zabrać zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Jakie poroże skupujemy?

W Polsce najpopularniejszymi jeleniowatymi są jeleń i sarna, ale w mniejszych ilościach występują także łoś i daniel. Skupujemy prawie wyłącznie poroże tych właśnie zwierząt.

Jeleń

 

Kozioł (sarna)

 

Daniel

 

Łoś

 

Co wpływa na cenę poroża?

Na cenę poroża mają wpływ przede wszystkim 3 czynniki: 

-Rodzaj poroża, najdroższe jest poroże jelenia, a najtańsze poroże kozła.

-Stan poroża, najbardziej wartościowe jest ładnie wybarwione (ciemne), świeże poroże bez widocznych uszkodzeń.

-Ilość poroża, przy większych ilościach płacimy więcej naszym dostawcom.

 

Po czym określić stan poroża?

Poroże rośnie na głowach jeleniowatych, po czym zbieracze znajdują je w lesie. Takie świeżo zrzucone tyki są w idealnym stanie, ale zdarza się, że zrzuty które znajdzie zbieracz są już w jakiś sposób uszkodzone, co obniża ich wartość. Jako skup poroża staramy się kupować zrzuty w dobrym stanie, bo ma to bezpośrednie przełożenie na jakość wyrobów, ale zdarza się, że kupujemy poroże mniej lub bardziej uszkodzone tzw. szrot, które tniemy, gdy potrzebujemy kawałków określonego kształtu. Do najczęstszych wad poroża należą:

-Kolor, czasem zdarzają się zrzuty zielone, które przeleżały trochę czasu w lesie przed ich podniesieniem lub zupełnie białe, które tracą kolor od słońca.

-Lakier i farba, w drugiej połowie XX wieku, częstą praktyką myśliwych było lakierowanie swoich trofeów. Wiele kolekcji łowieckich odziedziczonych często po dziadku, który polował jest pokryta lakierem, a to niestety znacznie obniża wartość.

-Otwory, dziura w porożu sprawia, że jest ono mniej warte, ale sama w sobie nie obniża wartości aż tak drastycznie. Gorzej jeśli w otworze coś się znajduje, najczęściej jest to śruba lub drewniany kołek, ale w naszej pracy mieliśmy do czynienia także z innymi zapychaczami tych otworów, takimi jak silikon, czy plastelina.

-Złamania, tutaj podobnie jak przy wcześniejszych defektach, cena poroża zależy od konkretnego przypadku, bo jeśli jest to złamana jedna odnoga, nie ma to znaczenia, ale jeśli zrzut jest mocno połamany lub dysponujemy tylko ułamanym kawałkiem, wtedy cena poroża jest znacznie niższa.

-Wielkość, nie jesteśmy wybredni i mamy taką samą cenę dla poroży różnej wielkości, a nawet chętniej kupujemy małe zrzuty, ale ponieważ poroża używamy do wyrobów, to musimy mieć dla niego zastosowanie. Dlatego zrzuty zupełnie małe są zwykle trochę tańsze.

Natomiast najczęstszymi cechami poroża, podnoszącymi jego wartość są:

-Wielkość, oczywiście zależy to od gatunku, ale przy najpopularniejszym porożu jelenia, można uznać, że okazy zaczynają się od 3,5 kg. 

-Ciekawość, najdroższe są zrzuty, które mają niestandardową formę, czyli tzw. myłkusy albo wielotykowce. W tym przypadku cena poroża może wielokrotnie wzrosnąć (szczególnie w przypadku zrzutów kozła). 

Zrzut w idealnym stanie, ciemny i bez uszkodzeń

 

Ile płacimy za poroże?

Naczelną zasadą skupu poroża jest skupowanie na kilogramy. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których poroże skupuje się na sztuki, ale należy to do rzadkości i dotyczy prawie wyłącznie najlepszych okazów. Cena za kilogram poroża zależy od rodzaju i stanu zrzutów. Jak już wspominaliśmy, najdroższe jest poroże jelenia, a najtańsze parostki kozła. Poroża daniela i łosia są w podobnych cenach, jednak zrzuty daniela są zwykle bardziej pożądane. Droższe jest poroże w dobrym stanie, a najdroższe są ponadprzeciętne zrzuty. Przytaczamy tutaj ogólne zasady, którymi rządzi się cena poroża. Nie podajemy natomiast ceny poroża w skupie, ponieważ ta często się zmienia i podczas czytania tego artykułu może być inna niż wtedy, gdy go pisaliśmy. W razie gdy macie jakieś poroże i nie wiecie ile jest warte, możecie wysłać nam zdjęcia i wagę tych zrzutów, a specjalnie dla was je wycenimy, a może także kupimy je od was. Jesteśmy zainteresowani zarówno pojedynczymi transakcjami, jak również nawiązaniem stałej współpracy przy skupie poroża. 

 

Poroże jelenia

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl