Grawerowanie w porożu 0
Grawerowanie w porożu

      Grawerowanie w porożu to najbardziej artystyczna praca związana z tworzeniem wyrobów z poroża. Sztuka ta wymaga nie tylko ogromnej precyzji, ale także niesamowitej cierpliwości. Wykonanie grawerunku w porożu to proces twórczy, który zaczyna się od pomysłu. W naszym przypadku pomysł na grawerunek w porożu może przejawić się na dwa sposoby. Najczęściej jest tak, że idea pojawia się w głowie artysty, innej osoby z zespołu lub klienta, na którego zamówienie wykonujemy dzieło. Przeważnie grawerowanymi w porożu obiektami jest zwierzyna łowna, ale ponieważ to ręczna praca, nie jesteśmy związani żadnymi szablonami i możemy wykonać dowolną scenę. Zdarza się także, że pomysł na grawerunek jest wymuszony nietypowym kształtem poroża, które służy nam jako materiał do obróbki, w takim przypadku staramy się dopasować koncepcje do formy konkretnego zrzuta. Kiedy artysta ma już w głowie pomysł, wtedy szkicuje scenę na porożu, pozwala to dokładnie zaplanować wielkość i ułożenie poszczególnych elementów, które należy wkomponować tak, żeby optymalnie wykorzystać poroże.

      Po etapie planowania, zaczyna się najbardziej żmudna praca, która wymaga dużo talentu i doświadczenia, czyli sam proces grawerowania.  Grawerowanie w porożu jest zajęciem o tyle trudniejszym, niż w innych materiałach, że bywa ono bardzo niewdzięcznym materiałem wyrobowym przez swoją nieregularną strukturę i kształt. Struktura poroża jest podobna do kości, czyli z wierzchu ma bardzo twardą powierzchnię, natomiast w środku przypomina gąbkę. To sprawia, że artysta musi mieć duże wyczucie tworzywa. Samo grawerowanie polega na ręcznym wykonywaniu wgłębień, przy użyciu narzędzia podobnego do wiertła dentystycznego. Warto wspomnieć, że wykonujemy grawerunki w dwóch technikach, pierwsza z nich to grawerowanie głębokie, które polega na wielokrotnym powtarzaniu podobnych ruchów, dzięki czemu artysta uzyskuje przestrzenną strukturę dzieła, czasami z elementami ażurowymi. Inną metodą jest grawerowanie płytkie, które polega na delikatnym, liczonym w ułamkach milimetrów rezaniu jedynie kontur konkretnej sceny. Przy grawerowaniu płytkim, duże znaczenie ma późniejsze przyciemnienie części stworzonego wizerunku, które nadaje dziełu lepszy kontrast i sprawia, że całość wygląda bardziej jak malowidło, niż jak grawerunek. Grawerunki przestrzenne bywają także delikatnie przyciemniane, ale tylko po to, żeby nieco lepiej uwidocznić kontrast między elementami w przedstawionej scenie, ponieważ poroże samo w sobie jest białe i grawerunek bez przyciemnienia jest gorzej widoczny. Oczywiście wykonanie grawerunków przestrzennych wiąże się z wielokrotnym rezaniem poroża, co sprawia, że ta metoda jest dużo bardziej czasochłonna.  

 

Grawerunek głęboki

Grawerunek płytki

      Grawerunki same w sobie stanowią dzieło sztuki i jako takie są pięknym elementem wystroju, jednak bardzo często się zdarza, że grawerunek oprócz wyglądu, powinien stanowić część bardziej użytkowego przedmiotu. Dlatego często łączymy grawerunki z innymi wyrobami, jak w przypadku foteli lub nadajemy im dodatkowe funkcje, np: zegara lub kinkietu, dzięki czemu grawerunek staje się przydatnym elementem wyposażenia.

Grawerowany kinkiet

Niezależnie od rodzaju grawerunku, sceny i późniejszego przeznaczenia obrabianego poroża, do zadań zawsze podchodzimy indywidualnie i staramy się wykonywać grawerunek najlepiej jak potrafimy z dbałością o szczegóły.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Dowiedz się w jaki sposób wyroby z poroża mogą uczynić wnętrze twojego domu jeszcze piękniejszym!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl